logo logo

Jak przygotować auto do zimy?

 

Zimowe poranki wielu kierowców spędza na przystankach autobusowych. Powodem tego nie jest niechęć do własnego auta. Zapewne samochód nie chciał odpalić lub nie można było się do niego dostać. Aby uniknąć tego typu kłopotów, trzeba auto dobrze przygotować do zimy. Jak to zrobić?

 

Zimowe opony to podstawa

Najważniejszą częścią przygotowań samochodu do zimy jest wymiana opon. Wprawdzie teoretycznie wszyscy o tym wiedzą, ale praktyka często nie idzie w parze z wiedzą. Po pierwszych przymrozkach widzimy przecież na drogach wpadające w poślizg auta. Fachowcy mówią, że do wulkanizatora trzeba się umówić, gdy temperatura wynosi około 7°C. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas gołoledzi, a także ułatwiają jazdę na nawierzchniach mokrych (deszcz, mgła) czy na błocie pośniegowym.

 

Jak zadbać o uszczelki?

Kolejnym krokiem w przygotowaniu samochodu do zimy jest ochrona uszczelek. Jeśli chcemy uniknąć przymarzania drzwi, trzeba zadbać o tę część wyposażenia samochodu. Do konserwowania uszczelek wykorzystuje się silikon w sprayu, którym trzeba je spryskać. Dzięki temu nie tylko łatwo dostaniemy się do auta, lecz także zabezpieczmy uszczelki przed poważnymi uszkodzeniami.

Zaglądamy pod maskę auta

Przed nastaniem zimy warto zajrzeć także pod maskę auta. Fachowcy radzą, by stosować zimowy płyn do chłodnic, dzięki któremu unikniemy przykrej niespodzianki w postaci awarii układu chłodzenia silnika. Wymieńmy także płyn do spryskiwaczy. Ten zimowy wytrzyma temperaturę nawet do -80°C. Nie tylko skutecznie oczyści naszą szybę, ale również zapobiegnie zamarznięciu płynu w przewodach, co mogłoby spowodować ich uszkodzenie. Płyn nie spełni swojej funkcji, czyli nie pomoże pozbyć się zabrudzeń i błota pośniegowego, jeśli wycieraczki nie będą działać sprawnie. Sprawdźmy więc ich pióra, a gdy są wadliwe, wymieńmy na nowe. Pod maską mamy także akumulator. Jeśli nie będzie działał dobrze, zimą zapewne nie uruchomimy auta. Jego sprawność spada średnio po trzech latach użytkowania. Sprawdzimy ją za pomocą miernika elektronicznego. Jeśli napięcie przy wyłączonym zapłonie jest niższe niż 12,5V, baterię naszego auta należy naładować.

 

Co poradzić na parowanie szyb w aucie?

Zimą często borykamy się z wilgocią w kabinie i wywoływanym przez nią parowaniem szyb. Aby temu zapobiec, należy tradycyjne dywaniki zastąpić gumowymi, przeznaczonymi na miesiące zimowe. Nie wchłaniają one wody, która paruje i osadza się na szybach. Warto również sięgnąć po specjalny preparat zwany antyparą. Wystarczy nanieść go na wcześniej umytą, wewnętrzną stronę szyby i odczekać, aż odparuje i wypolerować.

Jeśli wykonamy powyższe czynności, nasz samochód będzie gotowy na nadejście srogich mrozów. Teraz trzeba jeszcze poćwiczyć umiejętności jazdy, by sprawnie poradzić sobie z zimowymi warunkami.


Masz pytanie dotyczące samochodu?
Chcesz wiedzieć czy auto ma wszystkie opłaty i jest gotowe do jazdy?
Zadzwoń: tel.+48 503-836-333
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie blokujesz plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji w polityce prywatności
Potrzebujesz taki portal? Napisz do nas! 44fox.com
BACKGROUND LOGO
SOCIAL MEDIA