Wymiana opon letnich na zimowe
Wprawdzie w Polsce nie ma usankcjonowanego prawnie nakazu wymiany opon (z letnich na zimowe i odwrotnie), ale kierowcy wiedzą, że jest to konieczne. Czym się różnią opony zimowe od letnich? Kiedy należy je zmieniać? Zebraliśmy kilka cennych rad.
Jaka jest różnica między oponami zimowymi a letnimi?
Opony zimowe mają charakterystyczny wygląd bieżnika, na który składają się szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne oraz głębokie nacięcia klocków bieżnika zwane lamelkami. Dzięki temu mogą łatwo wgryźć się w dywan śniegu na drodze. Ponadto zapewniają przyczepność na śliskich nawierzchniach. W oponach letnich minimalizuje się liczbę lameli, by uzyskać jak największą powierzchnię styku z nawierzchnią, a w efekcie wyższe osiągi. Ważne jest także tworzywo, z którego robi się opony. W tych zimowych stosuje się mieszanki gumy wzbogacone o krzemionkę, która pozwala na zachowanie dużej elastyczności przy niskich temperaturach, a tym samym wychwytywanie nawet najmniejszych nierówności na nawierzchniach śliskich. Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych pozwalająca na ich dobre zachowanie jest wyższa niż opon letnich i wynosi 4 mm (letnich około 2 mm). Trzeba także wspomnieć, że zimówki optymalizowane są też pod kątem komfortu jazdy (amortyzacji, niskiego poziomu hałasu) oraz osiągów na śniegu i pośniegowym błocie.
Kiedy należy zakładać opony zimowe?
Opony zmieniamy na zimowe, gdy temperatura powietrza jest mniejsza niż 7-8°C. Przy takiej pogodzie mieszanki surowcowe wykorzystywane w oponach letnich przestają spełniać swoją rolę. Fachowcy radzą jednak, by ten temperaturowy wskaźnik traktować jedynie orientacyjnie. Po okresie łagodnej zimy mogą przyjść opady śniegu, a wtedy kolejki do wulkanizatorów będą długie. Lepiej zająć się tym już na początku października. Wtedy może być jeszcze ciepło, ale mogą pojawiać się pierwsze przymrozki.
Czy można samodzielnie wymieniać opony z letnich na zimowe?
Wymianą opon można się zająć samodzielnie. Wydaje się to prostym zadaniem, ale są to tylko pozory. Trzeba to zrobić precyzyjnie i zadbać o wiele spraw. Ciśnienie w oponach musi być zgodne z zalecaniami producenta, by jazda była bezpieczna i komfortowa. Istotne jest także wyważania opon. Jeśli o to nie zadbamy, opony będą się ścierać nierównomiernie. Przed montażem trzeba sprawdzić grubość bieżnika, a jest do tego potrzebne odpowiednie urządzenie. Przed jazdą mierzy się także zbieżność kół. Zadanie polega na ustawieniu przeciwległych kół względem siebie pod takim kątem, by uzyskać optymalny stosunek między poziomem ścieralności opon i zużywania paliwa. Ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg, wymianę opon lepiej zlecić profesjonalistom.
Kiedy poranki zaczynają robić się coraz chłodniejsze, a dni coraz krótsze przypominamy sobie, że trzeba zmienić opony z letnich na zimowe. Zróbmy to jak najszybciej, by użytkowanie samochodu zimą było spokojne.